Postępowanie przed Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego (PINB) lub Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego (WINB)
Co to jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) i Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (WINB) ?
Są to organy (urzędy) nadzoru budowlanego, zajmujące się kontrolowaniem przestrzegania przepisów ustawy prawo budowlane, czyli w uproszczeniu badają czy nie doszło, do tak zwanej samowoli budowlanej. Badają również katastrofy budowlane, czyli najczęściej te przypadki, kiedy dochodzi do zawalenia się budynku lub jego części.
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego jest organem wyższego stopnia w stosunku do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, czyli rozpatruje odwołania od decyzji wydanych przez PINB.
Postępowanie przed organami nadzoru budowlanego
W przypadku skierowania pisma (skargi) zawiadamiającej o naruszeniu przepisów prawa budowlanego do PINB, organ nadzoru budowlanego przeprowadza postępowanie skargowe. Bada czy przepisy rzeczywiście zostały naruszone. W praktyce inspektorzy (pracownicy organu) przeprowadzają kontrolę z której sporządzają protokół i dokumentację fotograficzną. O kontroli właściciel/zarządca nieruchomości, na której znajduje się budynek (obiekt), zostaje powiadomiony wcześniej, w formie pisemnej (listem). W kontroli może uczestniczyć właściciel/zarządca budynku.
Natomiast nie są uczestnikami kontroli sąsiedzi lub osoby składające skargę. Na tym etapie, nie ma możliwości składania pism czy wglądu do akt. O wynikach postępowania skargowego informuje się zawiadomieniem, osobę która wniosek (skargę) złożyła. Od zawiadomienia nie przysługuje odwołanie ani zażalenie.
Natomiast, gdy w wyniku przeprowadzonej kontroli PINB dojdzie do wniosku, że istotnie doszło do naruszenia przepisów, wszczyna postępowania administracyjne, które powinno się zakończyć wydaniem decyzji administracyjnej. Na tym etapie można składać pisma i wyjaśnienia do sprawy. Z mojego doświadczenie wynika, że warto aktywnie uczestniczyć w tym postępowaniu. Na każdym etapie procedowania, można się zapoznać z aktami sprawy (pójść do urzędu i je przejrzeć, czy sfotografować). Organ nadzoru budowlanego związany jest przepisami kodeksu postępowania administracyjnego i zobowiązany jest rozpatrzyć cały materiał dowodowy w sprawie, czyli wszystkie argumenty i dowody przedstawione przez strony. Warto zatem składać pisma, aby przedstawić swój punkt widzenia, a także wyjaśnić zaistniałą sytuację. Ponadto, od każdej decyzji lub postanowienia można składać odwołanie czy zażalenie. Nie jest zatem tak, że wskazane przez urząd rozstrzygnięcie jest ostateczne i nie można z nim polemizować. Powinno się, zatem w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować wydane orzeczenie (postanowienie, decyzję), zweryfikować czy organ prawidłowo ustalił stan faktyczny sprawy i czy zastosował prawidłowe przepisy w tym zakresie. Spraw naprawdę beznadziejnych jest bardzo mało, a czasami podjęcie działania pozwala odwrócić sytuację i uzyskać korzystne rozstrzygnięcie.