Podatek od nieruchomości
Od nieruchomości gruntowej, budynków i budowli istnieje obowiązek płatności podatku. Obowiązek ten powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, kiedy wystąpiły okoliczności uzasadniające płatność takiego podatku (np. od nabycia nieruchomości). Organem podatkowym, czyli tym który podatek pobiera jest wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na położenie nieruchomości (lub budynku). Organ podatkowy ustala również, wysokość podatku, w drodze decyzji administracyjnej. Zobowiązanie podatkowe, z tytułu podatku od nieruchomości powstaje w momencie doręczenia decyzji ustalającej jego wysokość. W decyzji wskazany jest termin, kiedy podatek powinien zostać zapłacony. Upraszczając, tylko w przypadku doręczenia decyzji organ podatkowy może egzekwować zapłatę podatku od nieruchomości.
Od decyzji podatkowej można się odwołać, w terminie 14 dni od jej doręczenia. Odwołanie należy składać za pośrednictwem organu podatkowego do właściwego samorządowego kolegium odwoławczego (właściwe kolegium ze względu na położenie nieruchomości, od której jest płacony podatek). Odwołanie powinno zawierać zarzuty (wskazanie naruszeń) oraz żądanie czego oczekujemy od urzędu (uchylenie decyzji lub jej zmiany).
Gdy właścicielem nieruchomości (budynku lub budowli) jest wiele osób
Bardzo często zdarza się, że właścicielem nieruchomości jest wiele osób (współwłasność). W takiej sytuacji dochodzi do odpowiedzialności z tytułu podatku od nieruchomości na zasadzie solidarności. Solidarna odpowiedzialność oznacza, że organ podatkowy może żądać całości lub części należnego podatku, od wszystkich współwłaścicieli, od kilku z nich lub od jednego z osobna. Ponadto, jeśli jeden ze współwłaścicieli opłaci podatek, w całości, wtedy organ podatkowy nie będzie dochodził podatku od pozostałych współwłaścicieli. Jednakże, gdy podatek zostanie, przez jednego ze współwłaściciele opłacony, tylko w części, wtedy organ może dochodzić pozostałej części od każdego z nich (w tym również od tego, który już zapłacił podatek). Ewentualne rozliczenia nadpłaconego podatku dokonywane są pomiędzy współwłaścicielami. Nie muszą one wynikać z wielkości posiadanych udziałów, a z ustaleń jakie współwłaściciele między sobą podejmą.
Gdy właścicielem nieruchomości jest firma lub osoba fizyczna i firma
W przypadku gdy właścicielem nieruchomości (lub budynku, budowli) jest firma (spółka, jednostka organizacyjna), jest ona zobowiązana, składać w terminie do dnia 31 stycznia organowi podatkowemu (wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta), deklarację na podatek od nieruchomości. Deklarację składa się na dany rok podatkowy, na formularzu, według ustalonego wzoru.Firma jest zobowiązana również do samodzielnej zapłaty podatku, obliczonego na postawie złożonego formularza (deklaracji), w terminie do 15 dnia każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia.