Co to jest pełnomocnictwo i do czego służy.
Pełnomocnictwo jest rodzajem przedstawicielstwa, polegające na upoważnieniu jednej osoby do działania w imieniu mocodawcy. Upraszczając, jest to oświadczenie na podstawie którego, jedna osoba jest upoważniona do działania w imieniu drugiej osoby. Pełnomocnik dokonuje czynności na rzecz udzielającego pełnomocnictwa. Może zatem skutecznie zawierać umowy czy reprezentować przed urzędem lub sądem.
Kto może być pełnomocnikiem.
Zgodnie z kodeksem cywilnym pełnomocnikiem może być osoba, która posada co najmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnik, który ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, może w czyimś imieniu dokonać czynności, dla której wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy udzielimy pełnomocnictwa niepełnoletniemu, może on wtedy dokonać skutecznie czynności w imieniu osoby dorosłej.
Dokument pełnomocnictwa.
Co do zasady pełnomocnictwo powinno zostać udzielne w formie pisemnej i powinno zawierać następujące elementy:
- dane osoby udzielającej pełnomocnictwa (mocodawcy) i pełnomocnika;
- zakres i cel pełnomocnictwa;
- adres korespondencyjny;
- datę i miejscowość sporządzenia dokumentu;
- podpis mocodawcy;
Pełnomocnictwo udzielane przez osoby prawne (spółki) powinno zawierać pełne dane rejestrowe, w szczególności pełną nazwę, adres siedziby, sąd rejestracji wraz z numerem KRS oraz numer NIP.
W ramach postępowania cywilnego przed sądem oraz postępowania administracyjnego, istnieje możliwość udzielenie pełnomocnictwa ustnie do protokołu. Wtedy sąd bądź organ sporządza protokół, który stanowi dokument pełnomocnictwa. Aby tak się stało pełnomocnik i mocodawca muszą stawić się w sądzie lub w urzędzie jednocześnie. W praktyce jednak, takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko.
Rodzaje pełnomocnictwa
Rozróżniamy następujące rodzaje pełnomocnictwa :
-
pełnomocnictwo ogóle upoważniające do dokonywania czynności prawnych mieszczących się w granicach zwykłego zarządu. Takie pełnomocnictwo możemy udzielić komuś z rodziny w sytuacji kiedy przenosimy się do innego kraju lub miasta. Wtedy pełnomocnik może dbać o pozostawione na miejscu sprawy np. dotyczące utrzymania nieruchomości itp.
-
pełnomocnictwo rodzajowe do określonego rodzaju czynności. Ten rodzaj pełnomocnictwa udzielamy przykładowo na poczcie do odbioru korespondencji.
-
pełnomocnictwo do poszczególnych czynności. Takie pełnomocnictwo udzielamy wskazując dokładnie do jakich czynności upoważniamy pełnomocnika. Może być to szczególna sprawa lub postępowanie w urzędzie.
Odwołanie pełnomocnictwa
Pełnomocnictwo może być w każdym czasie dowołane. Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa Po wygaśnięciu pełnomocnictwa pełnomocnik jest zobowiązany do zwrotu dokumentu pełnomocnictwa.
Podsumowanie
Pełnomocnik działa tak jako mocodawca może zatem zaciągać zobowiązania, zawierać umowy itp. Warto zatem wybierając pełnomocnika dobierać osoby posiadające odpowiednie predyspozycje w postaci wiedzy i doświadczenia aby skutki dokonanych czynności nie były kłopotliwe dla mocodawcy w przyszłości.