Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Kośmider
Joanna Kośmider

Opinia organu w sprawie podziału gruntu (nieruchomości/działki)

Podział nieruchomości (działki/ gruntu) musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Weryfikacji zgodności z planem, dokonuje organ czyli wójt (lub odpowiednio burmistrz lub prezydent miasta).

Opinia jest wydawana w formie postanowienia, powinna zatem spełniać warunki wskazane dla postanowień w kodeksie postępowania administracyjnego. Oznacza to również, że organ powinien przeprowadzić postępowanie (przebadać cały materiał dowodowy, czyli wszystkie dokumenty, które znajdują się w aktach) i wydać rozstrzygniecie wskazując popierającą ją argumentację, a także podstawę prawną.

Możliwość zaskarżenia postanowienia (opinii o podziale nieruchomości)

Przedmiotowe postanowienie może zostać zaskarżone, poprzez złożenie zażalenia do właściwego samorządowego kolegium odwoławczego. Zażalenie składa się za pośrednictwem organu, który wydał opinię.

Podstawą zażalenia może być, przede wszystkim, nieprawidłowa interpretacja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy zapis planu ma odmienne brzmienie od przyjętej argumentacji organu. W takiej sytuacji należy w zażaleniu przedstawić argumentację wskazującą zapisy z planu oraz wynikające z nich warunki podziału nieruchomości (działki/ gruntu).

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, podział nieruchomości (działki/gruntu) musi być zgodny z wydaną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Również i w tym przypadku należy dokładne zweryfikować brzmienie decyzji, czy jej brzmienie jest zgodne z przyjętą argumentacją przez organ.

Kolejnymi argumentami, może być naruszenie ustawy o gospodarcze nieruchomościami. Wskazuje ona na warunki i zasady podziału nieruchomości. Podobnie naruszenie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, może stanowić podstawy do złożenia skutecznego zażalenia.

Podsumowanie

Z mojego doświadczenia wynika, że nie każda negatywna opinia dotycząca podziału nieruchomości jest końcem postępowania. Wielokrotnie udaje się, złożyć skuteczne zażalenie do organu wyższej instancji wskazując na naruszenia przepisów bądź zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub decyzji o warunkach zabudowy). Kluczem jest bardzo dokładna analiza zapisów, a także przedstawienie wnikliwej argumentacji w zażaleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *