Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Kośmider
Joanna Kośmider

Nowelizacja ustawy prawo budowlane od 19 września 2020 r. wprowadza nową definicje obszaru oddziaływania obiektu budowlanego. Będzie to obszar wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie. Definicja ta ma bezpośredni wpływ na określenie uczestników postępowania o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, gdyż tylko właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości obszaru, który ma być ograniczony w zabudowie, mogą być uznani za stronę w tym postępowaniu.

Zamysłem nowelizacji przepisu jest to, aby stroną postępowania były te podmioty, na które przepisy odrębne nakładają ograniczenia w zabudowie swojej nieruchomości, w wyniku przeprowadzenia planowanej inwestycji. We wcześniejszym brzmieniu ustawy prawo budowlane, projektant w projekcie określał zakres oddziaływania budynku (a więc obszar z którego właściciele nieruchomości powinni brać udział w postępowaniu). Przesłanka ograniczenia w zabudowie na podstawie przepisów odrębnych nie była wymagana. W praktyce prawie zawsze, właściciele nieruchomości sąsiednich brali udział w postępowaniu przed organem.

Jako przepisy ograniczające zabudowę działek sąsiednich, należy przede wszystkim wskazać na warunki techniczne określające odległość od granicy, zacienienie, a także możliwość usytuowania okien i otworów wejściowych. Ponadto są to przepisy dotyczące ochrony środowiska, a także regulacje branżowe dotyczące sieci przesyłowych, regulujące możliwość budowy w pobliżu sieci.

Warto zauważyć, że przesłanka braku udziału strony w postępowaniu (czyli nieuznania za stronę postępowania) pozwala na wznowienie postępowania administracyjnego po jego zakończeniu, ale może się na nią powołać tylko strona, która nie brała udziału w sprawie i tylko w terminie pięciu lat od wydania decyzji.

Mając na uwadze powyższe, zmianę przepisu należy ocenić jako korzystną dla inwestora i dla organu architektoniczno – budowlanego, który przy mniejszej liczbie stron postępowania w szybszym czasie wyda decyzję kończącą sprawę. Sam obrót dokumentów (poczta), będzie szybszy jak i prawdopodobieństwo złożenia odwołania od decyzji przy mniejszej liczbie uczestników jest mniejsze. Reasumując będąc inwestorem, warto poczekać ze złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę do dnia wejścia w życie nowelizacji (czyli coś ponad miesiąc).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *