Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Kośmider
Joanna Kośmider

Kto może zostać stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę

Zgodnie z ustawą prawo budowlane stroną w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę jest inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Ustawa wskazuje również, definicję obszaru oddziaływania obiektu, jako teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu. Przedmiotowa regulacja została wprowadzona, aby ograniczyć krąg osób uczestniczących w postępowaniu, a przez to znacząco przyspieszyć wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Mniejsza ilość stron, to mniejsze prawdopodobieństwo sprzeciwów zgłaszanych przez uczestników oraz szybszy obieg dokumentów.

Otrzymanie statusu strony w praktyce

Urzędy prowadzące postępowania, opierają się na wskazaniach inwestora, który zazwyczaj wskazuje na ograniczony zakres oddziaływania planowanej inwestycji. W takiej sytuacji nie zostaje udzielony statusu strony sąsiadom / właścicielom nieruchomości bezpośrednio graniczącej z terenem inwestycji. Bardzo rzadko się zdarza, że zbyt bliskie położenie planowanej inwestycji w stosunku do sąsiadujących nieruchomości wymusza zakreślenie szerszego kręgu stron. Natomiast w praktyce, jeżeli inwestor zachowuje odległości od granicy nieruchomości sąsiednich, urząd przyjmuje, że sąsiedzi nie są stronami w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Warunki uznania za stronę

Jednakże stanowisko ograniczające udział sąsiadów w postępowaniu przed organem architektoniczno – budowlanym, nie zawsze musi być uznane za prawidłowe. Bardzo często zdarza się sytuacja, kiedy inwestycja znajduje się w przepisowych odległościach od granic, jednakże samo jej istnienie spowoduje naruszenie interesu prawnego sąsiadów, a to z uwagi na obowiązujące regulacje, które nakładają ograniczenia na właścicieli nieruchomości sąsiadujących, w związku z przeprowadzoną inwestycją.

Do takich sytuacji należy przede wszystkim, naruszenie stosunków wodnych na danym terenie, naruszenie warunków geologicznych czy środowiskowych. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, jakiekolwiek ograniczenia lub obowiązki związane z inwestycją dotykające nieruchomości sąsiadów, wskazują na ich status strony w toczącym się postępowaniu. Istotna jest zawsze bardzo dokładna analiza charakteru planowanej inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem jej przyszłego funkcjonowania.

Podsumowanie

W przypadku, gdy planowana inwestycja wpłynie na naszą nieruchomości, zawsze warto spróbować włączyć się do postępowania. Z mojego doświadczenia wynika, że sytuacji absolutnie bez wyjścia jest bardzo mało, a zawsze warto chronić swoje słuszne interesy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *