Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Kośmider
Joanna Kośmider

Jak wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego?

Koniec postępowania przed urzędem i otrzymanie dwóch negatywnych decyzji, nie oznacza definitywnego zakończenia sprawy. Istnieje jeszcze możliwość wniesienia skargi do WSA (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego).

Co do zasady, postępowanie przed Sądem administracyjnym ma na celu weryfikację przeprowadzonego przed organami postępowania, niezależnie od tego czy są to organy władzy samorządowej czy państwowej. Sąd administracyjny bada, czy postępowanie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy, czy nie doszło do naruszenia przepisów, a także czy decyzja (decyzje) została wydana zgodne z prawem.

Jakie kroki należy podjąć i jak się przygotować?

Przede wszystkim, należy dokładnie przenalizować akta postępowania (szczególnie przed organem drugiej instancji). Najlepszym rozwiązaniem jest ich sfotografowanie. Dokładnie, każdą stronę wraz z kopertami i wszystkimi zwrotkami. Pozwoli to, na dokładną analizę postępowania i rozpoznanie wszystkich uchybień/ błędów organów.

Należy dokładnie zweryfikować na jakiej podstawie organ wydał decyzję, jaką wskazał podstawę prawną, przeczytać te przepisy i porównać ze sprawą, jaki ustalił stan faktyczny. Może zdarzyć się tak, że organ pominął ważne kwestie dotyczące sprawy lub zastosował niewłaściwą podstawę prawną.

Istotne jest, że organ drugiej instancji powinien przeprowadzić postępowanie od początku, badając przesłanki (podstawy) na jakiej wydano rozstrzygniecie, a nie tylko stwierdzić, że decyzja wydana przez organ pierwszej instancji, jest prawidłowa.

Kto może wnieść skargę do sądu administracyjnego ?

Co do zasady, skargę wnieść może strona postępowania, jednakże skargę może wnieść również każdy, kto ma w tym interes prawny. Czyli, w uproszczeniu, osoba która wykaże, że decyzja drugiej instancji jej dotyczy, a nie została uznana za stronę, w postępowaniu przed organami.

Co powinna zawierać skarga?

Przede wszystkim, określenie decyzji, którą skarżymy. Powinna zostać opisana (data, organ, numer i znak) oraz wskazywać czego dotyczy. Skarga powinna również zawierać zarzuty, czyli uchybienia,których dopuścił się organ wydając decyzję. Im lepiej są opisane, a następnie uzasadnione zarzuty,tym większa szansa, że sąd administracyjny przychyli się do naszego stanowiska. Skarga powinna być również podpisana, zawierać wymienienie załączników, wskazywać do jakiego sądu administracyjnego ją wnosimy, adres zamieszkania skarżących, a także numer PESEL.

Do kogo i w jakim terminie należy wnieść skargę?

Termin na wniesienie skargi to 30 dni, od dnia otrzymania decyzji drugiej instancji.Skargę, składa się do organu, który wydał ostateczną decyzję w sprawie, który następnie przesyła ją wraz z aktami do właściwego sądu administracyjnego. Organ przesyła również swoje stanowisko w sprawie (ustosunkowując się do treści złożonej skargi).

Postępowanie przez sądem administracyjnym

Sąd po otrzymaniu skargi, weryfikuje ją, czy nie zawiera braków formalnych (braku elementów obligatoryjnych). Jeśli stwierdzi braki, wzywa skarżącego (podmiot, który wniósł skargę) do uzupełnienia skargi, wyznaczając termin w jakim ma to nastąpić.

Po weryfikacji skargi, jeśli były inne strony postępowania sąd administracyjny przesyła im skargę, a następnie wyznacza rozprawę. Obecnie rozprawy odbywają się na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron) lub zdalnie, jeżeli wszystkie strony postępowania potwierdzą, że mają możliwość uczestniczenia w rozprawie, w tej formie. Potwierdzenie uczestnictwa w rozprawie zdalnej, wysyła się za pośrednictwem ePUAP.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że dobrze przygotowania skarga pozwala na wskazanie sądowi administracyjnemu wszystkich uchybień, jak również wad skarżonej decyzji, a tym samym na uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia w sprawie. Z mojego doświadczenia wynika, że dobrze przygotowana skarga, daje duże szanse, na korzystny wyrok przed sądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *