Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Kośmider
Joanna Kośmider

Jak wnieść odwołanie od decyzji administracyjnej ?

W sytuacji kiedy nie jesteśmy zadowoleni z treści otrzymanej decyzji, możemy wnieść od niej odwołanie. Niezależnie czy to my złożyliśmy wniosek o jej wydanie, czy tylko byliśmy stroną w toczącym się postępowaniu.

Jakie kroki podjąć ?

Pierwszym krokiem, powinno być bardzo uważne przeczytanie jej treści oraz zweryfikowanie czy wszystkie ustalone przez organ okoliczności są prawidłowe. W szczególności należy zweryfikować czy organ wziął pod uwagę wszystkie dokumenty, które zostały wniesione do sprawy.
Warto zatem przejrzeć akta sprawy. Pamiętajmy, że jako strona postępowania zawsze mamy prawo wglądu do akt, a organ administracyjny nie może nam odmówić do nich dostępu, nawet w trakcie trwania pandemii. Mamy prawo zrobić zdjęcia, warto zatem sfotografować całość dokumentów, aby w domu, przenalizować ich treść.
Kolejnym krokiem, jest przeczytanie wszystkich przepisów, na których opiera się wydana decyzja i sprawdzenie, czy organ nie pominął jakieś istotnej kwestii i czy ich interpelacja jest prawidłowa.

Co powinno zawierać odwołanie

Przepisy nie wskazują, co odwołanie powinno zawierać, aby było rozpatrywane przez organ wyższej instancji. Wystarczy, aby napisać z jakiego powodu jesteśmy niezadowoleni z jej rozstrzygnięcia. Oczywiście im lepiej skonstruowane odwołanie, tym większa szansa na doprowadzenie do sytuacji, w której ostateczna decyzja będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom. Warto zatem poświęcić więcej czasu i przytoczyć wszystkie argumenty. Można również przedstawić nowe dowody, które mogą być podstawą na korzystne dla nas rozstrzygnięcie sprawy.

Do kogo i w jakim terminie wnieść odwołanie?

Odwołanie, co do zasady wnosi się do organu pierwszej instancji (czyli do tego, który wydał decyzję), w terminie 14 dni (liczonym od dnia otrzymania decyzji). Informację o sposobie i terminie wniesienia odwołania powinna zawierać sama decyzja w pouczeniu (zazwyczaj przy końcu, przed podpisem).

Postępowanie przed organem II instancji

O wniesieniu odwołania organ, który wydał decyzję, zawiadamia pozostałe strony, a następnie przesyła odwołanie wraz z aktami do organu II instancji, który przeprowadza ponownie postępowanie wyjaśniające. Wynikiem tego postępowania jest nowa decyzja, która w zasadzie albo zmienia treść decyzji organu I instancji albo utrzymuje ją w mocy albo przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Podsumowanie

Spraw trudnych i beznadziejnych jest bardzo mało, a z mojego doświadczenia wynika, że wykonanie powyższych kroków prawie zawsze pozwala na sporządzenie skutecznego odwołania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *