Czy można ustanowić służebność na gruntach pokrytymi wodami płynącymi (tzw. działkach wodnych)?
Co to jest działka wodna (działka pokryta wodami płynącymi)?
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, co to są działki pokryte wodami płynącymi (działki wodne). Zgodnie z Prawem Wodnym są to nieruchomości pokryte źródłowymi wodami płynącymi, wodami morza terytorialnego oraz morskimi wodami wewnętrzni (mających charakter wód publicznych), czyli wszystkie te działki, na których woda znajduje się w ruchu (przepływa). Takie działki oznaczone są na wypisie i wyrysie z rejestru gruntów symbolem Wp, czyli wody płynące.
Kto jest właścicielem działek wodnych (działek pokrytych wodami) i kto nimi zarządza?
Właścicielem tych działek jest Skarb Państwa, natomiast prawo właścicielskie (zarząd) wykonuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jest to państwowa osoba prawna, która ma strukturę urzędów odpowiadających za zagospodarowanie wód. Wydają one decyzje administracyjne dotyczące wód, na przykład pozwolenia wodnoprawne.
Ustanowienie służebności na działkach pokrytymi wodami płynącymi
Zgodnie z Prawem Wodnym działki pokryte wodami płynącymi nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu, czyli nie mogą być przedmiotem umów kupna i sprzedaży. Jedynym właścicielem jest Skarb Państwa i to nie może ulec zmianie. Ponadto zgodnie z obowiązującym poglądem, na takich działkach nie można ustanowić służebności (osobistych, przesyłu czy drogi koniecznej). Nie można zatem ustanowić służebności przesyłu dla mediów (prąd, gaz itp.) dla nieruchomości znajdującej się w pobliżu. Służebność taka, nie może zostać wpisana w księgę wieczystą. Natomiast, aby uregulować możliwość korzystania z takiej nieruchomości, na cele przeprowadzenia przyłącza czy dojścia do działki/mediów należy zawrzeć odpowiednią umowę z Wodami Polskimi. Umowa taka jest odpłatna i czasowa.